• ANTON, Peter
  • ARMAN
  • ATASH, Metis
  • BALKENHOL, Stephan
  • BARKLEY, John
  • BEAUMONT, Hanneke
  • BIERK, David
  • BLANDINO, Carmelo
  • BOCHNER, Mel
  • BRAINWASH, Mr.
  • BURDENY, David
  • CASSON, Simon
  • CHADWICK, Lynn
  • CHAKI, Yehouda
  • CHERBUIN, Daniel
  • CHIHULY, Dale
  • CICANSKY, Victor
  • CLOSE, Chuck
  • COTTON, Will
  • CRAIG-MARTIN, Michael
  • DAVENPORT, Ian
  • DE GRAAF, Jason
  • DEFRANCESCA, Franco
  • DEFRANCESCA, Sophie
  • DINE, Jim
  • DOWNEY, Shaun
  • DREBIN, David
  • DUBUFFET, Jean
  • ELLIOTT, Joan
  • FAFARD, Joe
  • FENNIAK, Paul
  • FERTIG, David
  • FISCHL, Eric
  • FOX, Stephen
  • FURUNES, Anne-Karin
  • GARFIN, Judy
  • GAUCI, Gerard
  • GROSSMAN, Max-Steven
  • HARRINGTON, Michael
  • HENRY, Sean
  • HICKS, Nicola
  • HIRST, Damien
  • HOCKNEY, David
  • HOFER, Candida
  • HOFFER, Peter
  • HOPKINS, Tom
  • HORNYAK, Jennifer
  • HUGHES, Patrick
  • INDIANA, Robert
  • JEAN, Fabian
  • JENSEN-NAGLE, Joshua
  • KAHN, Wolf
  • KATZ, Alex
  • KOONS, Jeff
  • KRAUSZ, Peter
  • LAHEY, James
  • LALIBERTE, Norman
  • LEFEBVRE, Pierre
  • LEMAY, Ysabel
  • LIGARE, David
  • MARANDA, Nathalie
  • MARCHESSAULT, Robert
  • MARCK
  • MARTIN, Jason
  • MASINO, Alexandre
  • MCINTOSH, Brent
  • MOLINARI, Guido
  • MONET, André
  • MUNIZ, Vik
  • MYERS, Marcia
  • NARA, Yoshitomo
  • NÖGER, Udo
  • NORMANDIN, Adam
  • OPIE, Julian
  • OZERI, Yigal
  • PAYETTE, Jacques
  • PHOTORÉALISME
  • POLIDORI, Robert
  • PRATT, Barbara
  • PROVOST, Jean-Francois
  • RAMOS, Mel
  • REAFSNYDER, Michael
  • RICHARD, Alvin
  • ROUSSO, Paul
  • RUBINSTEIN, Patrick
  • RUEL, Nicolas
  • RYDER, Sophie
  • SAMARAS, Lucas
  • SCHERMAN, Tony
  • SCHMITZ-SCHMELZER, Harald
  • SELIGER, Jonathan
  • SEMPLE, Glen
  • SILVERS, Robert
  • SLONEM, Hunt
  • SONMOR, Kevin
  • SPARROW, Lucy
  • SPECTOR, Heidi
  • SULTAN, Donald
  • URZICA, Paula
  • VALKO, Andrew
  • VAN HOVE, Francine
  • VEASEY, Nick
  • VEILHAN, Xavier
  • VITALI, Massimo
  • WALKER, Jason
  • WATEROUS, Jane
  • WEBSTER, John
  • WESSELMANN, Tom
  • YOUNG, Gordon
  • YOUNG, Russell
  • Artistes Montréal

    ANTON, Peter

    ARMAN

    ATASH, Metis

    BALKENHOL, Stephan


    BARKLEY, John

    BEAUMONT, Hanneke

    BIERK, David

    BLANDINO, Carmelo


    BOCHNER, Mel

    BRAINWASH, Mr.

    BURDENY, David

    CASSON, Simon


    CHADWICK, Lynn

    CHAKI, Yehouda

    CHERBUIN, Daniel

    CHIHULY, Dale


    CICANSKY, Victor

    CLOSE, Chuck

    COTTON, Will

    CRAIG-MARTIN, Michael


    DAVENPORT, Ian

    DE GRAAF, Jason

    DEFRANCESCA, Franco

    DEFRANCESCA, Sophie


    DINE, Jim

    DOWNEY, Shaun

    DREBIN, David

    DUBUFFET, Jean


    ELLIOTT, Joan

    FAFARD, Joe

    FENNIAK, Paul

    FERTIG, David


    FISCHL, Eric

    FOX, Stephen

    FURUNES, Anne-Karin

    GARFIN, Judy


    GAUCI, Gerard

    GROSSMAN, Max-Steven

    HARRINGTON, Michael

    HENRY, Sean


    HICKS, Nicola

    HIRST, Damien

    HOCKNEY, David

    HOFER, Candida


    HOFFER, Peter

    HOPKINS, Tom

    HORNYAK, Jennifer

    HUGHES, Patrick


    INDIANA, Robert

    JEAN, Fabian

    JENSEN-NAGLE, Joshua

    KAHN, Wolf


    KATZ, Alex

    KOONS, Jeff

    KRAUSZ, Peter

    LAHEY, James


    LALIBERTE, Norman

    LEFEBVRE, Pierre

    LEMAY, Ysabel

    LIGARE, David


    MARANDA, Nathalie

    MARCHESSAULT, Robert

    MARCK

    MARTIN, Jason


    MASINO, Alexandre

    MCINTOSH, Brent

    MOLINARI, Guido

    MONET, André


    MUNIZ, Vik

    MYERS, Marcia

    NARA, Yoshitomo

    NÖGER, Udo


    NORMANDIN, Adam

    OPIE, Julian

    OZERI, Yigal

    PAYETTE, Jacques


    PHOTORÉALISME

    POLIDORI, Robert

    PRATT, Barbara

    PROVOST, Jean-Francois


    RAMOS, Mel

    REAFSNYDER, Michael

    RICHARD, Alvin

    ROUSSO, Paul


    RUBINSTEIN, Patrick

    RUEL, Nicolas

    RYDER, Sophie

    SAMARAS, Lucas


    SCHERMAN, Tony

    SCHMITZ-SCHMELZER, Harald

    SELIGER, Jonathan

    SEMPLE, Glen


    SILVERS, Robert

    SLONEM, Hunt

    SONMOR, Kevin

    SPARROW, Lucy


    SPECTOR, Heidi

    SULTAN, Donald

    URZICA, Paula

    VALKO, Andrew


    VAN HOVE, Francine

    VEASEY, Nick

    VEILHAN, Xavier

    VITALI, Massimo


    WALKER, Jason

    WATEROUS, Jane

    WEBSTER, John

    WESSELMANN, Tom


    YOUNG, Gordon

    YOUNG, Russell