• ANTON, Peter
  • ARMAN
  • ATASH, Metis
  • BAECHLER, Donald
  • BALKENHOL, Stephan
  • BARKLEY, John
  • BEAUMONT, Hanneke
  • BIERK, David
  • BLANDINO, Carmelo
  • BOCHNER, Mel
  • BURDENY, David
  • CASSON, Simon
  • CHADWICK, Lynn
  • CHAKI, Yehouda
  • CHERBUIN, Daniel
  • CHIHULY, Dale
  • CICANSKY, Victor
  • CLOSE, Chuck
  • COLE, Darlene
  • COTTON, Will
  • CRAIG-MARTIN, Michael
  • DAVENPORT, Ian
  • DE GRAAF, Jason
  • DEFRANCESCA, Franco
  • DEFRANCESCA, Sophie
  • DINE, Jim
  • DOWNEY, Shaun
  • DREBIN, David
  • DUBUFFET, Jean
  • ELLIOTT, Joan
  • FAFARD, Joe
  • FENNIAK, Paul
  • FERTIG, David
  • FISCHL, Eric
  • FOX, Stephen
  • FURUNES, Anne-Karin
  • GARFIN, Judy
  • GAUCI, Gerard
  • GROSSMAN, Max-Steven
  • HARRINGTON, Michael
  • HENRY, Sean
  • HICKS, Nicola
  • HIRST, Damien
  • HOCKNEY, David
  • HODGKIN, Howard
  • HOFER, Candida
  • HOFFER, Peter
  • HOPKINS, Tom
  • HORNYAK, Jennifer
  • HUGHES, Patrick
  • INDIANA, Robert
  • JEAN, Fabian
  • JENSEN-NAGLE, Joshua
  • KAHN, Wolf
  • KATZ, Alex
  • KOONS, Jeff
  • KRAUSZ, Peter
  • LAHEY, James
  • LALIBERTE, Norman
  • LANG, Mark
  • LEFEBVRE, Pierre
  • LEMAY, Ysabel
  • LIGARE, David
  • MARANDA, Nathalie
  • MARCHESSAULT, Robert
  • MARCK
  • MARTIN, Jason
  • MASINO, Alexandre
  • MCINTOSH, Brent
  • MOLINARI, Guido
  • MONET, André
  • MR. BRAINWASH
  • MUNIZ, Vik
  • MYERS, Marcia
  • NARA, Yoshitomo
  • NÖGER, Udo
  • NORMANDIN, Adam
  • OPIE, Julian
  • OZERI, Yigal
  • PAYETTE, Jacques
  • PHOTOREALISM
  • POLIDORI, Robert
  • PRATT, Barbara
  • PROVOST, Jean-Francois
  • PUJOL, Joan
  • RAMOS, Mel
  • REAFSNYDER, Michael
  • RICHARD, Alvin
  • ROUSSO, Paul
  • RUBINSTEIN, Patrick
  • RUEL, Nicolas
  • RYDER, Sophie
  • SAMARAS, Lucas
  • SCHERMAN, Tony
  • SCHMITZ-SCHMELZER, Harald
  • SELIGER, Jonathan
  • SEMPLE, Glen
  • SILVERS, Robert
  • SLONEM, Hunt
  • SONMOR, Kevin
  • SPARROW, Lucy
  • SULTAN, Donald
  • URZICA, Paula
  • VALKO, Andrew
  • VAN HOVE, Francine
  • VEASEY, Nick
  • VEILHAN, Xavier
  • VITALI, Massimo
  • WALKER, Jason
  • WATEROUS, Jane
  • WEBSTER, John
  • WESSELMANN, Tom
  • YOUNG, Gordon
  • YOUNG, Russell
  • Montreal Artists

    ANTON, Peter

    ARMAN

    ATASH, Metis

    BAECHLER, Donald


    BALKENHOL, Stephan

    BARKLEY, John

    BEAUMONT, Hanneke

    BIERK, David


    BLANDINO, Carmelo

    BOCHNER, Mel

    BURDENY, David

    CASSON, Simon


    CHADWICK, Lynn

    CHAKI, Yehouda

    CHERBUIN, Daniel

    CHIHULY, Dale


    CICANSKY, Victor

    CLOSE, Chuck

    COLE, Darlene

    COTTON, Will


    CRAIG-MARTIN, Michael

    DAVENPORT, Ian

    DE GRAAF, Jason

    DEFRANCESCA, Franco


    DEFRANCESCA, Sophie

    DINE, Jim

    DOWNEY, Shaun

    DREBIN, David


    DUBUFFET, Jean

    ELLIOTT, Joan

    FAFARD, Joe

    FENNIAK, Paul


    FERTIG, David

    FISCHL, Eric

    FOX, Stephen

    FURUNES, Anne-Karin


    GARFIN, Judy

    GAUCI, Gerard

    GROSSMAN, Max-Steven

    HARRINGTON, Michael


    HENRY, Sean

    HICKS, Nicola

    HIRST, Damien

    HOCKNEY, David


    HODGKIN, Howard

    HOFER, Candida

    HOFFER, Peter

    HOPKINS, Tom


    HORNYAK, Jennifer

    HUGHES, Patrick

    INDIANA, Robert

    JEAN, Fabian


    JENSEN-NAGLE, Joshua

    KAHN, Wolf

    KATZ, Alex

    KOONS, Jeff


    KRAUSZ, Peter

    LAHEY, James

    LALIBERTE, Norman

    LANG, Mark


    LEFEBVRE, Pierre

    LEMAY, Ysabel

    LIGARE, David

    MARANDA, Nathalie


    MARCHESSAULT, Robert

    MARCK

    MARTIN, Jason

    MASINO, Alexandre


    MCINTOSH, Brent

    MOLINARI, Guido

    MONET, André

    MR. BRAINWASH


    MUNIZ, Vik

    MYERS, Marcia

    NARA, Yoshitomo

    NÖGER, Udo


    NORMANDIN, Adam

    OPIE, Julian

    OZERI, Yigal

    PAYETTE, Jacques


    PHOTOREALISM

    POLIDORI, Robert

    PRATT, Barbara

    PROVOST, Jean-Francois


    PUJOL, Joan

    RAMOS, Mel

    REAFSNYDER, Michael

    RICHARD, Alvin


    ROUSSO, Paul

    RUBINSTEIN, Patrick

    RUEL, Nicolas

    RYDER, Sophie


    SAMARAS, Lucas

    SCHERMAN, Tony

    SCHMITZ-SCHMELZER, Harald

    SELIGER, Jonathan


    SEMPLE, Glen

    SILVERS, Robert

    SLONEM, Hunt

    SONMOR, Kevin


    SPARROW, Lucy

    SULTAN, Donald

    URZICA, Paula

    VALKO, Andrew


    VAN HOVE, Francine

    VEASEY, Nick

    VEILHAN, Xavier

    VITALI, Massimo


    WALKER, Jason

    WATEROUS, Jane

    WEBSTER, John

    WESSELMANN, Tom


    YOUNG, Gordon

    YOUNG, Russell